next up previous contents
Next: Co jeśli bliźniak opuści Up: Relatywistyka Previous: A co, jeśli biegnę   Spis rzeczy

Biegnę z prędkością światła z długą tyczką do krótkiej stodoły...

Z punktu widzenia układu związanego ze stodołą, tyczka może być na tyle skrócona, że zmieści się w niej. Załóżmy, że zamykamy drzwi gdy wbiegłeś do stodoły. Czy mieścisz się w środku czy nie? Oczywiście, mieścisz się. Jednak tyczka po zderzeniu przodem ze ścianą stodoły zatrzymuje się i przechodzisz do układu związanego ze stodołą. Fala oddziaływania ze ścianą rozchodzi się z prędkością światła wzdłuż tyczki i w końcu wybije cię przez te zamknięte drzwi stodoły.

Poniżej artykuł Dawida Chmiela w tym temacie, gdzie zamiast drzwi użył gilotyn laserowych, które miałyby obciąć tyczkę.

From: "Dawid Chmiel" <unknown@unknown.pl>

Z układu odniesienia związanego ze stodołą tyczka się zmieści (bo tyczka jest krótsza). Z układu odniesienia związanego z tyczką nie zmieści się (bo to stodoła jest krótsza). Wbrew pozorom jedno nie wyklucza drugiego.

Powiedzmy że wbiegam z tyczką do stodoły i kiedy jestem w środku RÓWNOCZEŚNIE włączają się na chwile ( $t \rightarrow 0$) gilotyny laserowe. Tyczki żadna z gilotyn nie przetnie, bo cała tyczka jest wewnątrz stodoły. Ale z układu związanego z tyczką to samo zdarzenie będzie to wyglądać nieco inaczej:

Wbiegam do krótszej niż tyczka stodoły i na chwilę przed tym jak początek tyczki osiąga wyjście włącza się gilotyna laserowa na wyjśu ze stodoły, biegnę dalej i chwilę po tym jak koniec tyczki mija drzwi wejściowe włącza się gilotyna laserowa na drzwiach wyjściowych.

Jak widać paradoks jest tylko pozorny i związany z zakłóceniem równoczesności zdarzeń (włączenia się gilotyny wejściowej i włączenia się gilotyny wyjściowej).


next up previous contents
Next: Co jeśli bliźniak opuści Up: Relatywistyka Previous: A co, jeśli biegnę   Spis rzeczy